ÖZEL FİYAT İSTER MİSİNİZ?
TEKLİF ALIN »

MÜŞTERİ DESTEK:
+90 532 640 55 57

Dekorasyonda renk seçimleri yaparken bazı önemli noktaları göz önünde bulundurulması gerekir, seçtiğiniz renk tonu ne olursa olsun mekanın ışığının miktarı renk üzerinde farklı tonlar açığa çıkarabilir. Bu durumda ışık rengi etkiler mi sorunun cevabı kesinlikle etkiler olacaktır. Bu durumu şu şekilde biraz açabiliriz, duvar rengi seçmek istiyorsunuz ve bir mekanda çok beğendiğiniz bir renge rastladınız, bu renk hemen her boya markasında rahatça bulunabilecek bir renk olduğunu varsayalım.

Aynı rengi evinizde duvarlara uyguladınız ancak beklediğiniz renk tonunu elde edemediyseniz bunun sebebi mekanın ışık kaynağıdır. Öncelikle şunu bilinmelidir ki her renk farklı ışık kaynakları altında farklı tonlarda görünecektir. Rengin farklı görünmesinin nedeni tamamen ışığın kaynağı ve miktarı ile alakalıdır.

dekorasyonda ışık rengi etkiler mi

Dekorasyonda ışık rengi etkiler mi?

 

Mekan içine yayılan ışık kaynağı ister doğal olsun ister yapay, ışığın kaynağı ve miktarı eviniz için seçtiğiniz rengi etkileyecek ve dekorasyona bu şekilde yansıyacaktır. Bunun için ışık rengi etkiler mi başlığını şu şekilde özetleyebiliriz, evin konumu, evin camlarının ebatları, yani yeterince büyük olup olmadığı ve  dekorasyonda kullandığınız aydınlatmalar ile orantılı şekilde renk üzerinde ton farkları oluşabilir.

 

Sarı ışık veren bir lamba ile beyaz ışık veren lambanın dekorasyon üzerinde yaratacağı etkiler çok farklıdır. Basit bir örnek verelim, duvarınız için yeşil yada mavi tonları seçtiyseniz bu alanda florasan ışıklar tercih etmelisiniz, florasan ışıklar özellikle bu renkleri çok daha fazla ortaya çıkarır. Aynı şekilde aynı florasan lamba sarı, turuncu yada kırmızı renkleri mat gösterecektir.

Renk seçerken hangi ışık altında seçmeli ?

Dekorasyon renk seçimi yaparken, beğendiğiniz rengi en doğal hali ile görebilmek için mutlaka gün ışında incelemelisiniz. Gün ışığında baktığınızda beğendiğiniz rengin orjinaline en yakın halini görebilirsiniz. Özellikle yapay ışıklandırma altında yapılan renk seçimleri sonucunda hayal kırıkları yaşanabiliyor, çünkü bu alanda sergilenen ürünün üzerine etki eden ışık kaynağının miktarı ve aydınlatma ürünü evinizdekinden farklı olacaktır, buda renk üzerinde göz yanılmasına yol açacaktır.

CategoryBilgi Bankası
© 2018 Antalya Tadilatçım - Tasarım Kodlama:Mahmut Boz
Call Now Button
Sohbet Başlat