Merkezi uydu sistemi nedir

Merkezi uydu sistemi nedir; toplu konutlarda, apartmanlarda, dairelerin dijital uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak ve kabloların kirliliğini önleyen uydu sistemine verilen addır. Toplu TV erişiminin uygulandığı yerlerde, televizyonların ek cihaz veya çevirici olmadan yayınlara tüm noktalardan erişebileceği Merkezi Yayın Sistemi’ dir.  Merkezi uydu sistemleri Headent ve  Receiver sistem olmak üzere iki ana başlık altında toplayabiliriz.

Merkezi uydu sistemi kanalları

Merkezi uydu sistemi kanalları; dijital uydu alıcısı (receiver) olan her daire, Türksat uydusundan yayın yapan 250’ den fazla Türk kanalı yanında Hotbird uydusundan yayın yapan binlerce yabancı kanalı dijital görüntü ve ses kalitesi ile merkezi uydu sistemi kanalları izleyebilir.

Merkezi uydu sistem isteğe göre Digiturk platformunda Eutelsat W3 yayınlarını alabilecek şekilde kurulabilmektedir.

Bu merkezi uydu sistemi kurulumlarında da daire Digiturk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digiturk kanallarını da izleyebilir.

Merkezi uydu sistemi kurulumu

Merkezi uydu sistemi kurulumu, Turksat, Hotbird, Eutelsat W3 kanallarındaki yayınlara uygundur.

Digitürk platformu için Turksat Hotbird veya Eutelsat W3 yayınlarını alabilecek şekilde de kurulabilmektedir.

Bu merkezi uydu sistemi kurulumlarında da daire Digitürk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digiturk kanallarını da izleyebilir.

Merkezi uydu sistemi nasıl kurulur

Merkezi uydu sistemi nasıl kurulur; iki adet uydu antenini, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte edilir. Digitürk platformu da isteniyorsa 3. bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna göre kullanılır.

Merkezi uydu sistemi nasıl yapılır; Binaların çatılarında yapılan işlemler Merkezi Uydu Sistemi’ nde dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler gösterir.

Genelde kablo döşenmesi için şaft boşlukları, bina havalandırmaları, dış cepheler, merdiven boşlukları kablo yolu olarak kullanılır.

Fakat buralarda yapılan işlemlere ek ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda daire başı maliyet biraz yükselmektedir.

İkinci bir uydu alıcısı eklediğinizde bunun için dairenize merkezi uydu sistemi merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.

Merkezi uydu sistemi fiyatları

Merkezi uydu sistemi fiyatları her toplu konut için farklılık gösterir. Çünkü daire adedi mesafe ve kullanılacak alan hesaplanır. Ayrıca receiver dijital uydu alıcıların fiyatları, özelliklerine ve kalitelerine göre farklılıklar gösterirler. Örneğin; şifreli sistemlere uyumlu olmayan birinci sınıf kalitede uydu alıcılarını, piyasada 50-150 TL arasında fiyatlarla alabildiğiniz gibi, şifreli sistemlere uyumlu receiverlar uydu alıcılar ise 50-450 TL arasında fiyatlandırılmaktadırlar.

Şirketimiz dijital uydu alıcılarını piyasa koşullarından uygun olarak peşin veya kredi kartına taksitle hizmetinize sunmaktadır.

Merkezi uydu sistemi receiver ayarları

Merkezi uydu sistemi receiver ayarları aşağıdaki gibidir.
  • F:12380 Pol: V Dikey, SR:27500, FEC: 3/4 (Avrupa ve Türkiye)
  • F:11747 Pol: H Yatay, SR:27500, FEC: 5/6 (Orta Asya ve Türkiye)

Türksat TV/radyo yayınlarına göre uydu alıcılarının otomatik olarak güncellenmesi için Türksat Tanıtım yayınının parametreleri manuel olarak girilmeli ve şebeke arama (network search) özelliği aktif hale getirilerek arama başlatılmalıdır.

Merkezi uydu sistemine kamera nasıl bağlanır

Merkezi uydu sistemine kamera nasıl bağlanır; iki ayrı binanın yani iki ayrı merkezi uydu sistemi santralinin 1 kamera görüntüsünü dağıtmak anlamındadır
Güvenlik kameralarının montajından sonra; DVR cihazımızın arka kısmında bulunan VideoOut yani TV ye görüntü çıkışı kısmından Full Band modulatorumuzu VİDEO giriş kısmına bağlarız. Böylece güvenlik kameralarımızın DVR cihazımızın bağlantılarını yapmış oluruz. Ardından toplukonutlarda, apartmanlarda veya işyerlerinde bulunan Multiswitch Merkezi santralimizin Terrestrail (Karasal Anten) kısmından girişimizi alıp Full Band modulatorumuzu RFOUT çıkışına bağlıyoruz. Ve işlem burada bitiyor. Sırada modulatorumuzun frekans ayar tablosundan frekans ayarlarını yapıyoruz. Daha sonra tv den uydu alıcımızın kumandası ile uydu modundan tv moduna geçirerek  tv kumandası ile  kanal aramasını başlatıyoruz. Sonuç olarak güvenlik kamerasının apartman yada iş yerinde tv’ den izlemeye başlıyorsunuz.
İki ayrı binanın iki ayrı merkezi uydu sistemi santralinin 1 kamera görüntüsünü dağıtmak Video distribitör ile kameradan gelen kamera görüntüsünü iki parçaya böleceksiniz ( Modulatorlere girmeden önce ) , diğer  merkezi uydu santrale modulator bağlayıp yukarıdaki işlemi t uygulayacaksınız.

24 saat destek

+90 532 640 55 57

Acil tamirat ve tadilat işlerinizde dilediğiniz saatte destek personelimize ulaşabilirsiniz.

Temiz işçilik ve deneyimli personeliyle Antalya Tadilatçım övgüyü hakediyor.

Burcu M.
Temiz işçilik ve deneyimli personeliyle Antalya Tadilatçım övgüyü hakediyor.

Hizmetlerinizi Tebrik Eder Başarılarınızın Devamını Dilerim...

Cem S.
Hizmetlerinizi Tebrik Eder Başarılarınızın Devamını Dilerim...

Antalya tadilat ve dekorasyon işlerinde gerçekten çok profesyonel, işini bilen bir ekibe sahipler. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Cahit S.U.
Antalya tadilat ve dekorasyon işlerinde gerçekten çok profesyonel, işini bilen bir ekibe sahipler. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Güzel işlerinizi merakla takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Mehmet F.
Güzel işlerinizi merakla takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.